11 років на ринку юридичних послуг
Перехід права власності на землю спрощено! (ч. 2)
Як ми писали раніше (в статті «Перехід права власності на землю спрощено» від 16.04.2009 р.), Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що посвідчують право на земельну ділянку, а також порядку поділу та об'єднання земельних ділянок» від 5 березня 2009 року, № 1066-VI, який набирає чинності 01.05.2009 р., значно спрощено процедуру відчуження земельної ділянки.
06.05.2009 р. Кабінет Міністрів України на виконання наведеного закону прийняв Постанову № 439 „Про деякі питання посвідчення права власності на земельну ділянку", якою затвердив „Порядок здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку".
Вказаною Постановою встановлено, що територіальний орган Держкомзему за місцем знаходження земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня подання до нього документа про перехід права власності на земельну ділянку проставляє на державному акті відмітку про реєстрацію права власності на неї.
Власник земельної ділянки подає для здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку такі документи:
а) державний акт з відміткою нотаріуса про перехід права власності на земельну ділянку;
б) цивільно-правовий договір про відчуження земельної ділянки у разі набуття права власності на земельну ділянку за таким договором або свідоцтво про право на спадщину.
Забороняється вимагати для здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку документи, не передбачені цим пунктом.
Таким чином, вважає юрисконсульт Адвокатського об'єднання «Адвокатська компанія «Соколовський і Партнери» Грищенко Василь Миколайович, наведені норми несуть за собою позитивні зміни, які виявляються в тому, що:
1) чітко встановлюється перелік документів, які мають право вимагати працівники органів Держкомзему;
2) визначається період в 14 календарних днів, протягом якого територіальний орган Держкомзему проставляє на державному акті відмітку про реєстрацію права власності на земельну ділянку;
3) при необґрунтованому вимаганні не визначених законодавством документів та затягуванні у проставлянні відмітки на державному акті можна, посилаючись на наведені норми, скаржитись на чиновників, притягаючи їх до відповідальності;
4) якщо громадяни придбали земельну ділянку до вступу Закону в силу, проте оформити новий державний акт не встигли, вони можуть звернутись до нотаріуса, який посвідчив (видав) відповідний документ. Той, в свою чергу, звертається з письмовим запитом до територіального органу Держкомзему, про підтвердження того, що державний акт на право власності на землю (земельну ділянку) не виданий новому власнику земельної ділянки. Після надходження до нотаріуса письмового підтвердження такого факту державний акт на право власності на землю (земельну ділянку) вилучається нотаріусом із його справ та після здійснення відмітки про перехід права власності на неї, долучається до відповідного документа, зазначеного у ч. 2 ст. 126 Земельного кодексу України (цивільно-правовий договір про відчуження земельної ділянки або свідоцтво про право на спадщину).
Отже, очікується, що зміни у порядку відчуження приватизованих земельних ділянок призведуть до більш швидкого переходу права власності на земельні ділянки шляхом усунення необхідності отримувати новий акт на земельну ділянку, а, відтак, зменшення бюрократичної тяганини процесу узаконення прав на землю.
На практиці проблемним моментом може бути робота чиновників, які не встигатимуть виконувати роботу в межах строку, визначеного законом. Проте громадяни можуть звертатися зі скаргами та позовами, посилаючись на порушення строків чиновниками територіальних органів Держкомзему. Якщо громадяни бажають отримати позитивний результат в цьому, вони мають скористатися професійними послугами, які надають фахівці Адвокатського об'єднання «Адвокатська компанія «Соколовський і Партнери».